top of page

Psychoterapie už dávno není jen léčba nemocných. Pro stále více lidí se stává způsobem, jak porozumět sobě samému, jak zdravě a vědomě utvářet život, který chtějí žít, objevovat své možnosti, spoléhat se na sebe a učit se být sám sobě nejlepší podporou. Je to dobrodružný proces sebepoznávání, vědomého pozorování vnitřních procesů, objevování svých hranic. Může být prospěšná pro kohokoliv, kdo chce žít sebevědomý a spokojený život, jaký si přeje. Existují různé cesty, jak se naučit rozumět sám sobě a využívat svůj potenciál. Psychoterapie je jednou z nich. Učíte se při ní být k sobě upřímní, jednat autenticky, číst své emoce a adekvátně je vyjadřovat, nebát se vyjádřit své potřeby a ukázat se světu takoví, jací jsme. Pro někoho to může být velká výzva a běh na dlouhou trať, neboť mnozí z nás se během života naučí spíše zapomínat na své potřeby, chovat se převážně podle norem a požadavků společnosti a nasazovat masky.

 

Psychoterapie nabízí prostor hovořit o čemkoli, co se odehrává ve Vašem vnitřním světě - o svých starostech i radostech. V bezpečném prostředí, kde nehrozí, že budete hodnoceni nebo souzeni, můžete sdílet své nejskrytější myšlenky, naplno prožít různé emoce a dojít tak k hlubokému uvědomění, které je základem každé změny. Terapie může pomoci načerpat novou energii a získat inspiraci pro efektivnější orientaci v tématu, kterým se právě zabýváte. Může být nástrojem k hlubšímu sebepoznání, mapování svých skutečných potřeb, objevování vlastních vnitřních zdrojů. Je to cesta změny, která má vést k naší spokojenosti se sebou, k utváření života, který si přejeme žít. Na této cestě si můžeme klást různé cíle, které nám pomohou udržet směr a dosahovat důležitých změn a mezníků v našem životě rychleji a efektivněji. Zároveň se učíme, jak přijímat to, co právě je, a nacházet v tom smysl.

Udělat onen první krok a vydat se za terapeutem není pro každého jednoduché. Takové rozhodnutí může předcházet řada obav z toho, že budeme nějak posuzováni či hodnoceni. Otevřít se cizímu člověku, hovořit o svých problémech či nejskrytějších pocitech nelze, pokud se necítíme v bezpečí a chybí důvěra. Vzájemné naladění a utváření důvěry je pro úspěšnou terapii nezbytné. Stejně tak otevřenost terapeuta vůči různým tématům a vašim postojům, které vyjádříte - neměly by být odsuzovány či hodnoceny jako obecně dobré nebo špatné. Příběh každého z nás je jedinečný a motivy pro konkrétní chování vycházejí z individuálních potřeb, pocitů a zkušeností. Proto není funkční ani žádoucí Váš příběh soudit, ale prozkoumat ho, porozumět, proč se Vám to či ono děje, podívat se na věc z různých úhlů pohledu a nacházet možné cesty k Vámi stanovenému cíli a způsoby, jak udělat něco jinak.

Nástrojem psychoterapie je prohlubování našeho uvědomění - terapeut klienta podněcuje k plnému vnímání svého těla, k otevřené komunikaci o svých potřebách, myšlenkách, pocitech a také upozorňuje na rozpory či překážky, které klientovi brání v růstu a které si často vytváří v mysli na základě naučených vzorců a zautomatizovaných programů z minulosti. Je-li klient pozorný, spolupracující a upřímný k sobě, může se lépe zorientovat se ve svém prožívání a myšlení, získat ztracenou důvěru, proměňovat nefunkční vztah k sobě i vztahy k druhým. Psychoterapie může být dobrodružství, kde lze objevovat různé modality naší osobnosti a experimentovat s nimi v bezpečném rámci.

 

 

 

Pokud jste ještě nezakusili dobrodružství terapie, možná je ten pravý čas jít do toho!

Co čekat od psychoterapie?

bottom of page